Mus jabłkowy

Chyba nie ma osoby, która nie pamiętałaby z dzieciństwa smażenia jabłek na mus, który zimą był wykorzystywany w szarlotkach, jako dodatek do naleśników, ryżu, owsianki itp.
Znacie kogoś, kto nie lubi musu jabłkowego?


Składniki:
– 3 kg jabłek
– 1 szkl. cukru
– opcjonalnie sok z cytryny lub cynamon lub laska wanilii

Jabłka należy obrać, usunąć gniazda nasienne, pokroić w kostkę. Do garnka z grubym dnem wrzucić jabłka i wsypać cukier. Gotować jabłka, od czasu do czasu mieszając, do momentu kiedy otrzymamy pożądaną konsystencję. Jeśli jabłka były bardzo kwaśne to można dodać cukru, jeśli zbyt słodkie – to soku z cytryny. Można również dodać cynamonu, choć osobiście wolę cynamon dodawać już po otwarciu słoika, w zależności od przeznaczenia musu. Natomiast jeśli chcemy, aby nie było widocznych kawałków owocu, to należy jabłka przed smażeniem zetrzeć na tarce.
Mus nakładać do czystych słoików. Przetrzeć ściereczką krawędzie słoika i mocno zakręcić nakrętkami. Słoiki wstawić do garnka, nalać do niego wody (do ¾ wysokości słoików) i gotować ok. 20 minut od momentu wrzenia wody. Zamiast gotowania można słoiki wstawić do piekarnika i pasteryzować w nim przez ok. 30 minut w 130C.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *