Szare kluski ziemniaczane

Pewnie wielu z Was kojarzy pyszną młodą kapustę z szarymi kluskami, czyli kluskami przygotowanymi z tartych surowych ziemniaków (nie mogą być młode).
Dziś niezawodny przepis mojej mamy. Uwaga na dwie rzeczy: 1) ziemniaki muszą być starte na tarce z okrągłymi otworami, która nie daje efektu wiórków, a przetartego jabłka; 2) ziemniaki muszą być dobrze odciśnięte z soku; najlepiej, aby porcję startych kartofli włożyć na środek gazy i mocno ją wyciskać.

Składniki:
– 1,7 kg obranych ziemniaków (ok. 2,5 kg przed obraniem)
– 1 łyżka soli
– 2 jajka
– 2 i ¾ szkl. mąki pszennej

Obrane, surowe ziemniaki zetrzeć na okrągłych oczkach (mają być przetarte, bez wiórków). Bardzo dokładnie, najlepiej przy użyciu gazy, odcisnąć z masy płyn. Do odsączonych warzyw dodać sól, jajka i mąkę. Całość dobrze wymieszać łyżką. W garnku zagotować osoloną wodę. Powoli łyżką wkładać ciasto do wrzątku. Najlepiej robić to porcjami, aby kluski były jednolicie ugotowane. Gotować je około 3 minut od wypłynięcia na powierzchnię. Przełożyć na durszlak, krótko przelać chłodną wodą i można podawać.
Ze względu na gatunek ziemniaków czy dokładność pozbycia się płynu z masy może być potrzebna większa ilość mąki. Można to sprawdzić gotując najpierw jedną kluskę. Jeśli będzie się rozpadała to znaczy, że należy dodać mąki.

2 thoughts on “Szare kluski ziemniaczane

  1. I znowu zajrzałam tutaj przed obiadem…. A kluski wyglądają przesmacznie 🙂 muszę zrobić, dawno nie jadłam, mniam…
    Pozdrowionka Gosiu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *