Kompot z agrestu

Agrest jest dostępny jedynie przez chwilę, a przecież jest niezastąpiony chociażby do skubańca czy ciasta drożdżowego. Dlatego warto go włożyć do słoików i korzystać z niego zimą.

Składniki:
– agrest
– 1,5 litra wody
– pół kilo cukru
Agrest należy oskubać z końcówek i umyć. Wkładać do czystych i suchych słoików. Napełniać je do całej wysokości. W tym czasie zagotować zalewę. Od razu zalać nią agrest, wytrzeć brzeg słoika suchą, czystą ściereczką i zakręcić. Słoiki włożyć do głębokiego garnka, tak, aby się nie dotykały. Wlać wody do wysokości ¾ słoików, przykryć pokrywką i zagotować. Gdy woda zacznie wrzeć to zmniejszyć moc palnika i gotować przez pięć minut. Wyjąć i postawić do góry dnem do wystygnięcia.

2 thoughts on “Kompot z agrestu

  1. ale ile tego agrestu?? bo nie wiadomo jakie proporcje, jak sie nie jest doswiadczonym kucharzem, a ja np. nie jestem… kilogram na pol kilo cukru czy mniej?

    1. Z agrestem jest podobnie jak z ogórkami. Wkładamy do słoika maksymalnie, ile się zmieści. Ilość zależy od wielkości słoika i od wielkości agrestu, np. małe kulki będą gęściej upakowane niż duże. Gdy słoik jest wypełniony agrestem to wtedy zalewa się go wodą z cukrem. Dlatego ważne są proporcje wody i cukru, a nie kilogramy agrestu. Ilość zalewy należy oszacować na podstawie ilości słoików do zalania. Choć i tak czasem jej zostaje, a czasem braknie. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *