Mus truskawkowy na galaretce w czekoladowej miseczce

Czekolada i truskawki – duet, który sprawdza się zawsze. Ten piękny deser wymaga trochę cierpliwości, za to wynagradza smakiem. Spróbujcie.
Zgodnie z sugestią pani Joanny K. warto papierowe foremki do mufinek zamienić na cienkie silikonowe. Wtedy etap wyjmowania gotowych babeczek jest „ekspresowy”.

Składniki (na 7 muffinkowych foremek):
– 100 gram gorzkiej czekolady
– 2 szklanki zblendowanych, świeżych truskawek
– 1 galaretka truskawkowa
– 2 łyżki cukru

Czekoladę należy połamać, włożyć do garnka, który jest umieszczony nad garnkiem z gotującą się wodą. Uwaga: spód garnka z czekoladą nie może dotykać powierzchni wody. W ten sposób czekolada się rozpuści. Następnie trzeba odstawić ją do ostygnięcia. Chłodną, ale ciągle płynną czekoladą, można już pędzelkiem smarować papierowe foremki do muffinek. Trzeba to zrobić bardzo dokładnie. Następnie foremki odłożyć na kilka godzin do całkowitego zestygnięcia.
Truskawki umyć, obrać i zblendować z cukrem (jeśli truskawki są słodkie to można cukru nie dodawać wcale). Przelać mus do garnka i zagotować. Zdjąć z kuchenki, wsypać galaretkę i dobrze wymieszać. Odstawić do ostudzenia, a następnie musem napełniać czekoladowe foremki. Znów należy odstawić do zastygnięcia. Przed podaniem trzeba delikatnie zdjąć papier. Najlepiej zacząć od rozerwania go na górnej krawędzi.

Rozpocznij owocowy sezon z galaretkami WINIARY!

4 thoughts on “Mus truskawkowy na galaretce w czekoladowej miseczce

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *